חיפוש
  • assafkoren1

שני שליש בפריים ?

שני שליש בפריים - איך זה ישפיע על המשכנתא שלך ?

‏בנק ישראל הודיע כי החל מעוד שלושה שבועות בערך, ניתן יהיה לבקש הלוואות משכנתא שמרכיביהן יכללו שני שליש מסכום ההלוואה בצמוד לריבית הפריים.

‏ההוראה למינימום 1/3 בריבית קבועה - ללא שינוי.

רקע -

החל משנת 2011 ועד היום מרכיב הפריים בהלוואות המשכנתא היה מוגבל ל - עד שליש מסכום ההלוואה.

לפני שנת 2011 ניתן היה לבקש הלוואות משכנתא שמרכיב הפריים בה יכל להגיע לשיעור של עד 100% מסכום ההלוואה !

‏בשנה זו בנק ישראל, ככל הנראה, מתוך צפייה ורצון להעלות את הריבית המוניטרית במשק, שממנה מחושב מסלול הפריים ( הריבית המוניטרית + 1.5% = פריים ) הגביל את סכום החלק מהלוואת המשכנתא בצמוד לפריים ל- עד שליש מסכום ההלוואה וזאת מתוך רצון לשמור ‏ולהגן על נוטלי המשכנתאות, במידה והריבית המוניטרית, ריבית המשק, אכן תעלה.


למי שזוכר אגב , ריבית הפריים בשנת 2000 הייתה סביב 15% שנתי !! כיום - 1.6%...


ראינו כי בעשור האחרון, בנק ישראל על אף מאמציו, לא הצליח לגרום לעליית ריבית, שהיתה בשיעורים מאוד נמוכים, למעשה עד היום ( יש האומרים כי זאת הסיבה העיקרית לעליית מחירי הדירות בתקופה זו )

כיום ולאור החלטה זו, ככל הנראה בנק ישראל אינו צופה עליה בריבית המוניטרית בטווח השנים הקרובות ולכן הסיר את המגבלה שהיתה בנושא זה.

כעת, מומלץ להמתין ולבחון את תגובת הבנקים בישראל ‏להחלטה זו, שבטח תגיע בימים הקרובים.


נשאלת שאלה : האם כתוצאה מהחלטה זו, הבנקים, שהם גופים פרטיים, יחליטו להשאיר את שיעור ההפחתה שנהגו להפחית מריבית

הפריים ( 0.1%-0.8% ) במקרה של הלוואה לדיור שהוגדרה לא בסיכון ? או לחילופין יחליטו לשנות את המדיניות ואף ‏להוסיף ! תוספת חיובית של מרווח מסוים לריבית הפריים בהלוואות אלו ?

דבר אשר יגרום בפועל דווקא לעלייה מלאכותית בריבית הפריים וזאת כתוצאה מהטענה שיכולה להיות לבנקים - בעניין אובדן ריווחיות וחוסר כדאיות כלכלית בהלוואות אלה.

כמו כן, צריך לבחון איך תשפיע החלטה זו של בנק ישראל על שיעור הריבית במסלול בו הריבית קבועה לטווח ארוך ( קל״צ )‏


דבר נוסף שיקשה מאוד על הבנקים הוא : אפשרות ״להתנפלות״ של ציבור הלקוחות שנטלו משכנתא בשנים האחרונות לצורך הגשת בקשות למחזורי משכנתאות ומעבר לתנאים החדשים.


המלצה שלי - לא לרוץ מחר בבוקר לעשות מחזור משכנתא אלא להמתין מעט, לבצע חשיבה מעמיקה ותכנון מיטבי.


בימים הקרובים נדע ונגלה את מדיניות הבנקים בישראל כתוצאה מההחלטה להגדיל את שיעור מרכיב מסלול הפריים משליש לשני שליש במסגרת הלוואות משכנתא לרוכשי הדירות.


אסף קורן 14/12/20

150 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול